OTOPARK ÇİZGİLERİ

OTOPARK ÇİZGİLERİ

OTOPARK ÇİZGİLERİ YAPIMI

OTOPARK ÇİZGİLERİ araçlarımızı park ettiğimiz otoparklar günümüzde trafik yoğunluğu fazla olabilen, bilhassa hafta sonları ya da özel günlerde yer bulunamayan alanlardır. Bu sebeplerle otoparkların trafik mühendisliği ilkelerine uygun olarak trafik projelerinin yapılması ve usta eller tarafından bu projenin uygulanması gerekmektedir. Çünkü otoparkınızı gösterişli yapan OTOPARK ÇİZGİLERİ olduğunu hatırlatalım.

otopark-cizgileri

Büyük konut projeleri , AVM projeleri , Havalimanları gibi alanlarda otopark trafik düzenlemesi yaparken tasarladığımız sistemi otopark çizgileri , trafik levhaları , delinatörler , kauçuk hız kesiciler , kolon ve duvar taramaları , metal araç park stoperleri gibi unsurların bütünüyle değerlendirildiği bir şekilde projelendiriyoruz.

Otopark çizgilerini  ancak işverenin isteği doğrultusunda çift kompenant boya ve soğuk boya ile yapabilmekteyiz. Çift kompenant boya ile yapılan otopark çizgileri 2 mm ile 3 mm arasında istenilen kalınlıkta yapılabilir. Soğuk boya ile yapılan otopark çizgileri ise mikron bazında inceliklerde uygulanmaktadır.

Otopark çizgilerini tamamlayan diğer unsurlar ise taramalar , yönlendirme okları , kauçuk duvar köşebentleri , metal stoperler ve reflektif butonlar olabilir.

Şirketimiz bünyesinde otopark çizgileri uygulaması , tüm yaşam alanları için o mevkinin işleyişine uygun olarak projelendirilmekte ve ancak işverenin istekleri doğrultusunda ustalıkla icra edilmektedir.

 

Araç Park Çizgileri Ölçüleri

Araç park çizgileri ölçüleri araçların ölçülerine göre değişmektedir. Ancak standart olarak belirlenmiş ölçüler en az 2,3 metre genişliğinde ve 4,5m uzunluğunda, maksimum 3 metre genişliğinde ve 5 metre uzunluğundadır. Verilen bu ölçüler daha önce de bahsettiğimiz gibi, araçların ölçülerine ve otoparkın kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak daha çok uzun araçların park ettiği yerlerde araç park yeri uzunluğu uzun olarak çizilmektedir. Bu çizgilerin kalınlıkları da 15 cm ve 20 cm arasında çizilmelidir.

Otopark İşaretçileri Standartları

Otoparklarda sürücünün dikkatli olması gereken bölümlerde kullanılan işaretlere otopark işaretçileri denmektedir. Bu işaretçiler önemli hususları sürücülere, sürücülerin dikkatlerini çekerek göstermektedirler. Bu işaretler çıkış işaretleri, otopark içi yön işareti, acil çıkış işareti, engelli ve elektrikli araç işareti, azami hız sınırı işareti, park yapılmaz işareti gibi işaretlerdir. Bu işaretler sürücülerin rahatlıkla görebileceği alanlara asılmalıdır. Sürücülerin rahatlıkla görebileceği alanlar, araçlara göre farklılıklar gösterse de genellikle bu işaretlerin 140 cm ve üzeri yüksekliklere asılması yeterlidir.

Otopark çizgileri standartları, otoparklarda yaşanacak herhangi bir kazanın can kaybına yol açacağı için çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Bu uygulamayı yapan kişi veya firma alanına hakim ve tecrübeli olmalıdır. Yaşam Zemin Spor olarak bu alanda profesyonel ekip anlayışımızla siz değerli müşterilerimize hizmet sunmaktayız. Projelerinizle alakalı bizi arayarak keşif talebinde bulunabilir ve fiyat alabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ

* Klor kauçuk esaslı yol çizgi boyası, Soğuk Çizgi Boyası ile Uygulama
* Tek komponentli yol çizgi boyaları, MMA esaslı özel karışımlı yol çizgi boyası
* Çift komponentli yol çizgi boyaları
* Rampalarda araç hızlarını azaltmaya dönük, set oluşturma amaçlı, hız kesici setler,
* Otoparklarda trafik düzenleme
* Otoparklarda araç ve yaya trafiğini yönlendirecek çizgi ve yönlendirme çalışmaları
* Araçların düzenli park yapmasını sağlayacak, projeye uygun trafik çizgi çalışmaları
* İstif sahalarında, alandan en fazla verim alacak şekilde çizgi çalışması
* Açık ve kapalı otoparklarda trafik düzenlemesi,
* Dış sahalarda trafik çizgi çalışmaları
* Kapalı alanlarda trafik çizgi çalışmaları

Alışveriş Merkezleri̇nde Otopark Çi̇zgi̇leri̇ İhtiyacı Karşılıyor Mu?

Son dönemde en çok tartışılan konulardan birisi alışveriş merkezlerindeki otoparklarda bulunan otopark çizgileri adetlerinin ihtiyacı karşılayacak miktarda olup olmadığı sorusudur. Ailemizle birlikte bir alışveriş merkezine gittiğimizde doğal olarak ilk işimiz otoparka aracımızı park etmek olur. Alışveriş merkezlerinde bulunan otoparklarda otopark çizgileri uygulamalarının yeterli miktarda ve yönlendirici düzeyde olması gerekmektedir.

Trafik yönetimi uzmanı bilirkişilerini yorumlamalarına göre bir otoparkta aracınızı park edebilmek için otopark çizgileri olmazsa olmaz bir unsurdur. Otopark Çizgileri Uygulamalarının İhtiyacı Karşılamamasının Sonuçları Son dönemde bu sorunun toplumumuz tarafından sıklıkla dile getirilme nedeni ise bu alışveriş merkezi otoparklarının ihtiyacı karşılamakta güçlük çekmesidir. Alışverişe gelen bir araç sahibi aracını park ederken çoğu zaman yürüyen merdivenlere yakın bir otopark alanına park etmek istemekte ve bu nedenle engelli vatandaşlar için ayrılan otopark çizgileri alanlarını işgal etmektedir. Bunun yanı sıra alışveriş merkezlerinde yürüyen merdivenler mevkiindeki giriş kapılarına yakın yerler genellikle vale parkı olarak ayrıldığı için vatandaşlar mağduriyet yaşamaktadır.

Bu problemin sıklıkla dile getirilmesi sonucu otopark çizgisi uygulamalarının teknik tarafıyla alakalı uzman yorumlarına başvurduk ve ulaştığımız sonuç şu şekildedir; Doğru Otopark Çizgileri Ölçüleri Nelerdir? Çizgi uygulaması yapılırken tamamen mimari projeye bağlı kalınmakta ve basit anlatımıyla 5 metre uzunlukta 2,5 metre genişlikte otopark kutucukları oluşturulmaktadır. Çünkü otopark çizgisi çizilirken vatandaşları yönlendirmek amacıyla kolonlara numaralandırma yapılmak suretiyle kişilerin alışveriş sonrası park yerini kolayca bulması sağlanmaktadır. Ancak bu teknik yorumların ötesinde toplumumuzun trafik hassasiyetinin artması ve şehirler arası yollarda olduğu gibi otopark bölgelerinde de trafik levha ve kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü İstanbul gibi 16 milyonluk bir metropolde günümüzde alışveriş merkezi otoparkları dahi ciddi trafik yoğunluğuna sahip olmaktadır.